Ze śpiewem, ze śmiechem, z pośpiechem....

25 marzec 2011
Jak co roku Samorząd Uczniowski PSP w Błotnicy Strz. zadbał o godną oprawę pierwszego Dnia Wiosny, zwanego również dniem Wagarowicza. Tegoroczne obchody miały charakter „rewanżu ”za straszliwą tyranię Pani Zimy, która wyjątkowo dotkliwie dokuczyła nam wszystkim, czy dużym, czy małym. Przed jej skutkami ratowały nas nie tylko ciepłe okrycia, czapy, kożuchy czy futra, ale również popularny czosnek, cebula czy cytryna i miód z odpowiednią domieszką żartu i humoru.
Dzień ten rozpoczęliśmy od porannego spaceru. Wyposażeni w przepiękne marzanny, barwne ozdoby z bibułki , umajone gaiki oraz obowiązkowo, hałaśliwe instrumenty muzyczne i kuchenne, wyruszyliśmy przez wieś po naszych przyjaciół z miejscowego przedszkola. Obyczaj nakazuje tego dnia jak najgłośniej i najweselej wypędzać z każdego kącika czy obejścia wszelkie zimowe pozostałości, tak by nie wróciła do nas zbyt prędko. Następnie wszystkie urodziwe marzanny zostały publicznie wyklęte rymowanymi wierszykami i spalone. Innowacją było to, że każda z klas przygotowała własną słomianą kukłę ściśle według zaleceń samorządu. Pierwszoklasiści przygotowali marzanny ilustrujące tę najgorszą, najbardziej złośliwą, dokuczliwą „twarz” zimy, czyli „Surową Zimę”, Drugoklasiści zaprojektowali „Tęgą Zimę”, czyli....grubą, faszerującą nas w sezonie tłustymi potrawami czy też zgubnymi słodyczami. „Samolubną Zimę”, która niczym lala Barbie zakochała się w swoim śnieżnym wyglądzie i chłodzie, spalili trzecioklasiści. Starszaki przygotowały takie wcielenia zimy: „Ekstrawagancką Zimę”, „Miejską Pańcię Zimę” i „Wiejską Babę Zimę” o wdzięcznym imieniu Lodzia. Przy wtórze radosnych pokrzykiwań przenieśliśmy się do budynku hali sportowej. Tu nasze szkolne narratorki- Julia Rekus I Patrycja Habura z kl. V przybliżyły obecnym informacje i ciekawostki przyrodnicze związane z astronomiczną wiosną, wiosną klimatyczną oraz wiosną fenologiczną. Nie każdy zdawał sobie sprawę z tego, że wiosna przychodzi do nas stopniowo. Jest etap przedwiośnia, pierwiośnia i pełni wiosny. Widomymi znakami każdego etapu są pojawiające się różne gatunki roślin. Po tym wstępie dziewczęta zaprosiły wszystkich na piękną bajkę o leśnych skrzatach i Pani Wiośnie, przygotowaną przez członków koła teatralnego i panią Elę Geisler.

Część druga spotkania wzbudziła wśród publiczności prawdziwe emocje. Zgodnie z założeniami MEN bieżący rok szkolny ogłoszono Rokiem Odkrywania Talentów. Dlatego też SU zaproponował całej społeczności szkoły udział w I Wiosennym Turnieju Karaoke. Zmagania poprzedził występ ucznia klasy V, Denisa Macioszka, który zagrał na trąbce popularny utwór o polnej stokrotce. Turniej rozpoczęły prezentacje dorosłych wykonawców, czyli Dyrektora szkoły, Pani Joanny Gawlik oraz pań kucharek, Ingi Krymzer i Róży Lasończyk . Te ostatnie wystąpiły w efektownych kostiumach pszczółek. Jury w składzie: sierżant sztabowy Adam Tymiński z Powiatowej Komendy Policji w Strzelcach Op., pani Teresa Cichoń, wychowawca przedszkolny i pan Mateusz Szłapa, n-l jęz. angielskiego w tutejszej placówce ogłosiło, że:

• w kat. klas I-III - 1m. zajęła klasa II, która wykonała utwór Czerwonych Gitar „Ciągle pada" 2m. zajęła klasa I z utworem Dody „Nie daj się” 3m. przypadło w udziale trzecioklasistom, którzy zaaranżowali piosenkę z popularnej bajki o pszczółce Mai.
• w kat. klas IV-VI zwyciężyli uczniowie klasy IV, z brawurowym wykonaniem piosenki Urszuli „Konik” 2m. przypadło w udziale klasie V, za wykonanie „Wiosny” Skaldów 3m. wywalczyła klasa VI, wyśpiewując utwór Anity Lipnickiej „Wszystko się może zdarzyć”.

Z kolei przedszkolaki pod wodzą Pań: Teresy Cichoń i Ireny Pietrowskiej przygotowały dla nas swoje piosenki o wiośnie i wszystkich jej kolorach i dźwiękach. Bezdyskusyjnie zajęli 1.m. w swojej kategorii wiekowej. Laureaci oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali pokaźne woreczki ze słodyczami.

Po emocjach muzycznych przyszedł czas na wyciszenie nastrojów poprzez malowanie. Ogłoszony został konkurs plastyczny pt. „Pejzaż wiosenny”. W kilkuosobowych zespołach klasowych i przedszkolnych malowano przepiękne krajobrazy polskiej wiosny z wykorzystaniem różnych technik. Powstały urokliwe portrety tej deszczowej wiosny i tej rozświetlonej wszystkimi kolorami tęczy, i tej z nieodłącznymi boćkami, motylami czy gawronami. Jury miało trudny wybór, w efekcie ogłosiło symboliczny werdykt, satysfakcjonujący wszystkich artystów plastyków. Prace wyeksponowano w szkolnej galerii na parterze szkoły. Zapraszamy do ich obejrzenia!

To był niezwykle bogaty we wrażenia estetyczne dzień. Aura wyjątkowo dopisała, racząc nas upragnionym słoneczkiem i błękitem nieba. Samorząd Uczniowski jak zwykle stanął na wysokości zadania i przygotował ciekawą imprezę integrującą całą społeczność szkoły.

Opiekun SU, Małgorzata Olesiak

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2011-03-25 09:56:09)

Data aktualizacji: 18 wrzesień 2024, Licznik odwiedzin: 17417336