Zajęcia w ramach „ tygodnia regionalnego”

20 kwiecień 2011
W dniach od 11 do 15 kwietnia, w Szkole Podstawowej w Dziewkowicach, odbywały się zajęcia w ramach „ tygodnia regionalnego”. Cała społeczność szkolna była zaangażowana w realizację projektu pt. „ Wszystko co żyje pochodzi od jajka” – dotyczącego tradycji i obyczajów wielkanocnych. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną, wykonali stroiki, kartki świąteczne oraz dekoracje klas.
Podsumowaniem „tygodnia regionalnego” było spotkanie z twórczynią ludową, panią kroszonkarką Teresą Sobotą, która ubrana w tradycyjny strój śląski pokazała dzieciom wykonane przez siebie misternie zdobione kroszonki. Przedstawiła różne techniki zdobienia jaj i uczyła dzieci jak wykonać prawdziwą kroszonkę. Przybliżyła uczniom tradycje i zwyczaje kultywowane od wieków na Śląsku. Świąteczny nastrój dopełniła degustacja świątecznych babek, które zostały przygotowane przez rodziców i uczennice naszej szkoły. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem różnorodności tradycji i obyczajów jakie dawniej wiązano z okresem wielkanocnym na Śląsku Opolskim.

Serdecznie dziękujemy pani Teresie i rodzicom zaangażowanym w przygotowanie projektu.

Oprac. PSP Dziewkowice

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2011-04-20 12:59:22)

Data aktualizacji: 18 wrzesień 2024, Licznik odwiedzin: 17417418