Z fizyką w przyszłość

12 grudzień 2012
W roku szkolnym 2012/2013 Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Szymiszowie kontynuuje współpracę z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Opolskiego. Pierwsze zajęcia odbyły się 19. października 2012 roku. 19-osobowa grupa uczniów uczestniczyła w zajęciach praktycznych prowadzonych przez pracowników naukowych Instytutu Fizyki Uniwersytetu Opolskiego.
 Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w pokazach doświadczeń oraz zajęciach laboratoryjnych, na których mieli możliwość samodzielnego wykonywania eksperymentów (pod nadzorem pracowników Instytutu). W ramach zajęć z optyki uczniowie obserwowali pokazy różnorodnych zjawisk optycznych (takie jak: odbicie światła, załamanie światła, rodzaje soczewek, zjawiska zachodzące w pryzmacie, rozszczepienie światła). Na zajęciach z elektryczności nasi uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi studenci. Zapoznali się z instrukcją do ćwiczeń laboratoryjnych, aktywnie uczestniczyli w zajęciach odpowiadając na pytania prowadzącego dotyczące prawa Ohma. Następnie po wskazówkach prowadzącego samodzielnie wykonywali połączenia obwodów elektrycznych oraz pomiary niezbędne do wyznaczenia oporu elektrycznego (pomiary napięcia i natężenia prądu elektrycznego). Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyło się doświadczenie polegające na pomiarze potencjału elektrycznego skóry.

Głównym celem współpracy jest:

• zwiększenie zainteresowania uczniów fizyką i zjawiskami fizycznymi,
  • znacząca poprawa w poziomie zrozumienia praw przyrody przez uczniów
  • stworzenie możliwości badania zjawisk fizycznych poprzez doświadczenia i eksperymenty (ograniczone możliwości ich wykonywania na lekcjach),
  • kształtowanie twórczego myślenia uczniów oraz stosowania właściwej terminologii,
  • zwiększenie zainteresowania uczniów podjęciem dalszego kształcenia na kierunkach przyrodniczych, technicznych, a w szczególności fizyce,
  • skuteczniejsze przygotowanie uczniów do egzaminu gimnazjalnego,
  • uświadomienie uczniom, że znajomość praw fizycznych jest bardzo pożyteczna w codziennym życiu,
  • kształtowanie u uczniów świadomości jak bezpiecznie korzystać ze sprzętu technicznego i laboratoryjnego.

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2012-12-12 11:34:36)

Data aktualizacji: 18 wrzesień 2024, Licznik odwiedzin: 17421823