Wyprawa paleontologiczna

6 październik 2011
Uczniowie Publicznej Szkoły w Dziewkowicach czwartego i piątego października 2011r. w ramach realizowanego w szkole projektu edukacji ekologiczne „ Z ekologią za pan brat”, finansowanego ze Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Strzelcach Opolskich, wzięli udział w wycieczce do Krasiejowa. Wyprawę rozpoczęli od Tunelu Czasu, miejsca, które przeniosło uczniów w czasy, gdy jeszcze nie istniała Ziemia...
Począwszy od Wielkiego Wybuchu, dzieci poznały kolejne etapy kształtowania się naszej planety. Na oczach uczniów narodziła się Ziemia, powstała atmosfera i pierwsze formom życia.

Uczestnicy wyprawy zajrzeli w głębiny paleozoicznych mórz podziwiając ich mieszkańców. Obejrzeli wędrówki kontynentów, zmiany klimatyczne i największe kataklizmy w dziejach naszej planety.

Odwiedzili Pawilon Paleontologiczny, który zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Jest to jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Zobaczyć można tu rekonstrukcje szkieletu pradinozaura Silesaurus opolensis, wykonane przez rzeźbiarkę Martę Szubert. Dla paleontologów zaprojektowano ruchomą platformę poruszającą się nad polem skamieniałości. Następnie na ścieżce edukacyjnej, która prowadzi przez teren wyrobiska i ma długość około 1500 m. z uwagą obserwowali około 200 modeli gadów i płazów. Na koniec wyprawy, uczniowie wzięli udział w fantastycznym seansie w kinie 5D. Obejrzeli film pt.: „Dinozaury”. Szczególnie dla dzieci klas I- III, tak bliskie spotkanie z dinozaurami, było ogromnym przeżyciem.

Oprac. PSP Dziewkowice

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2011-10-06 08:20:55)
Informację zmodyfikował(a): Jarosław Pietrucha (2011-10-06 08:22:59)

Data aktualizacji: 18 wrzesień 2024, Licznik odwiedzin: 17418110