Węże na wyciągnięcie ręki

17 luty 2014
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Szymiszowie mieli okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji z biologią na żywo. W poniedziałek 10 lutego 2014r. na zaproszenie nauczycielki biologii Małgorzaty Szlagi przyjechała do szkoły z programem poświęconym gadom pedagog oraz serpentolog z Krakowa, pani Magdalena Bruzda.
Wraz ze sobą przywiozła swoich ulubieńców, sześć węży, które następnie uczestniczyły w prezentacji. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z systematyką, morfologią, fizjologią, sposobami rozmnażania i odżywiania u omawianych gadów. Poznali również charakterystyczne środowisko występowania przedstawionych gatunków, oraz ich zachowanie i przyzwyczajenia. W trakcie lekcji były też obalane mity dotyczące gadów i przełamywane stereotypy na ich temat. Choćby jeden z nich, że węże są śliskie, zimne i nieprzyjemne. Uczniowie sami sprawdzali jak bardzo się mylili, gdyż mieli okazję „zaprzyjaźnić się” z wężami w trakcie pokazu i ich dotknąć. Adrenalina wzrastała wśród zgromadzonych, gdy p.Magdalena wyciągała z koszy kolejne węże noszące bardzo sympatyczne ludzkie imiona. Opowiadała o nich a następnie wędrowała z nimi wśród młodzieży. Pokaz zaczął się prezentacją od mniejszych gatunków do największych. Uczniowie początkowo zaskoczeni, nieco wystraszeni następnie zachwycali się i chętnie wyciągali ręce by dotknąć węża smugookiego, boa tęczowego czy pięknego pytona tygrysiego-albinosa. Lekcja bardzo dużo wniosła w edukację młodzieży i na pewno rozwinęła wśród nich zainteresowania przyrodnicze, oraz postawy badawcze. Należy dodać, iż prezentowane okazy nie znajdują się na liście zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi.

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2014-02-17 07:33:02)

Data aktualizacji: 18 wrzesień 2024, Licznik odwiedzin: 17423861