TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

22 kwiecień 2011
W sobotę 16 kwietnia w PSP w Krośnicy odbył się finał powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju BRD (Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym). Szkoła w Suchej zajęła II miejsce. Reprezentowała gminę Strzelce Op. Finał powiatowy został poprzedzony finałem gminnym, który odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej w Suchej. W konkursie wzięło udział 7 szkół z naszej gminy: PSP Sucha, PSP Dziewkowice, PSP nr 7w Strzelcach Opolskich, PSP nr 2 w Strzelcach Opolskich, ZPO Kalinowice, PG Szymiszów, PG nr 1 w Strzelcach Opolskich.
Turniej ma charakter wieloetapowy, ponadto mogą w nim uczestniczyć tylko uczniowie posiadający kartę rowerową. Celem turnieju jest działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez: popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, doskonalenie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, propagowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

W wyniku eliminacji szkolnych tworzone są trzyosobowe drużyny danej szkoły reprezentujące ją w dalszych etapach turnieju. Każdy uczestnik poszczególnych eliminacji rozwiązuje test składający się z 25 pytań i wykonuje zadanie praktyczne: jazda rowem po torze sprawnościowym (np.„ Łezka”, „ Slalom z ograniczeniem, „ Korytarz z desek”, „Żmijka”, „Rynienka”,…). Ponadto jeden wylosowany uczestnik z każdej drużyny wykonuje zadania praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Najlepszą drużyną gimnazjalną okazała się ekipa z PG w Szymiszowie w składzie Monika Farion, Daniel Chudala, Adrian Nieświec. Indywidualnym zwycięzcą turnieju wśród gimnazjalistów została Monika Farion. Uczniów przygotowywał Piotr Kiełbasa. Najlepszymi wśród podstawówek została drużyna PSP w Suchej ( Weronika Nocoń, Joanna Polok, Michael Bytomski). ZPO Kalinowice były najlepsze w części pisemnej- teście. Indywidualnym zwycięzcą konkursu został Piotr Nieświec z PSp nr 7 w Strzelcach Opolskich. Walka o przejście do finału powiatowego była bardzo trudna z tak dobrze przygotowanymi drużynami. Losy drużyn ważyły się do ostatnich chwil konkursu. W skład komisji konkursowej weszli wszyscy nauczyciele, opiekunowie zespołów. Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwał również przedstawiciel policji w Strzelcach Opolskich.

Każdy z uczestników otrzymał dyplom i nagrodę, które zostały wręczone przez Marka Życzyńskiego dyrektora Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Strzelcach Op..

Organizatorzy dziękują za pomoc i udział oraz zapraszają za rok.

Oprac. PSP Sucha

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2011-04-22 08:40:53)

Data aktualizacji: 18 wrzesień 2024, Licznik odwiedzin: 17417245