Suskie podchody

7 listopad 2016
W ramach ogólnopolskiego programu „Ożywić pola” oraz współpracy Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej z Kołem Łowieckim nr 1 „Jeleń" w Strzelcach Opolskich zorganizowano podchody edukacyjno-myśliwskie. Ich pomysłodawcą i koordynatorem był Jan Zubek - myśliwy i Teresa Furman - dyrektor szkoły. Dużą pomocą wykazała się nauczycielka Klaudia Nocoń, która przygotowała zadania do rozwiązywania.
Pomysł podchodów to pokłosie uczestnictwa Teresy Furman i Jana Zubka w kwietniowych warsztatach w Technikum Leśnym w Tułowicach „O bioróżnorodności dla przyszłości, czyli jak uczyć, że sarna nie jest żoną jelenia”. Zajęcia prowadzone były przez wykładowców SGGW w Warszawie. Jesienna aura okazała się przyjazna niecodziennej wycieczce do lasu w Gąsiorowicach. Uczniowie klas IV-VI, ogrzewani przez październikowe słońce, spędzili miłe chwile w lesie, gdzie zostali zaproszeni na niezwykłe podchody. Ich przewodnikami byli: Jan Piper, Jan Tatoj i Norbert Konieczny - myśliwi Koła Łowieckiego „JELEŃ”. Dla każdej klasy była przygotowana oddzielna trasa do przejścia. Uczniowie musieli odszukać znaki i koperty z zadaniami do wykonania. A następnie wykazać się wiedzą w rozpoznawaniu zwierząt, ich tropów, nazywaniu roślinności i odgadywaniu innych leśnych zagadek. Po pasjonującym tropieniu wszyscy spotkali się na „Krampie”. Krampa to piękne miejsce w gąsiorowickim lesie, zagospodarowane przez Nadleśnictwo w Strzelcach Opolskich, gdzie można palić ognisko i schronić się pod dużą wiatą. Po leśnej wędrówce przyszedł czas na dzielenie się przez uczniów zdobytą wiedzą. W jury zasiedli przewodnicy grup wraz z Janem Zubkiem. Pasjonująca rozgrywka wyłoniła grupowego zwycięzcę, czyli klasę piątą. Indywidualnie najlepszą wiedzą wykazali się: Mateusz Kała z kl. IV, Jakub Stolc z kl. V, Teresa Nocon z kl. VI. Wszyscy wymienieni otrzymali nagrody ufundowane przez koło łowieckie. Po wszystkich trudach gorąca kiełbaska pozwoliła zregenerować utracone siły. Na zakończenie prezes koła Jan Piper pogratulował uczniom wiedzy, a dyrektor Teresa Furman podziękowała wychowawczyniom i dzieciom za bardzo duże zaangażowanie w przedsięwzięcie.

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2016-11-07 07:01:21)

Data aktualizacji: 18 wrzesień 2024, Licznik odwiedzin: 17424259