Sportowa wymiana polsko – niemiecka

20 marzec 2013
W Annwailer, w pobliżu miasta Landau, w Niemczech (Nadrenia - Palatynat) przez tydzień gościli reprezentanci gminy Strzelce Opolskie (7 uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 i 8 uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2), gdzie wraz z uczniami z Kędzierzyna – Koźla uczestniczyli w sportowej wymianie polsko- niemieckiej. W pięknie położonym schronisku z dostępem do dwóch sal sportowych odbyło się spotkanie 60 młodych osób z Polski i Niemiec.
Program wymiany zapewniał wiele atrakcji, dominowały jednak zajęcia sportowe. Młodzi ludzie zostali podzieleni na 10 grup sześcioosobowych (3 uczniów polskich i 3 uczniów niemieckich) w których kolejno wykonywali powierzone zadania.
Gry integracyjne służyły przełamywaniu drobnych barier emocjonalnych i blokad językowych a wspólnie podejmowane zagadnienia zacieśniały więzy koleżeństwa. Każda grupa wykonywała prace warsztatowe np. z dostępnych materiałów wykonywała flagi. Uczniowie przechodzili 5 stacji („pajęczynę”, „przedstawianie liter”, skakali przez skakankę i budowali górę z materacy), uczestniczyli w zajęciach na ściance wspinaczkowej pod czujnym okiem doświadczonego instruktora Petera Kleina (te warsztaty cieszyły się największym zainteresowaniem) ponadto odbył się bieg przez przeszkody i zajęcia z żonglerki oraz akrobatyki. W miejscowym, przepięknym parku odbył się bieg na orientację. Dodatkowo zaplanowano wycieczki i trzeciego dnia, pobytu w Niemczech, zwiedzano miasto Landau i przeprowadzono spotkanie z Burmistrzem miasta.
Grupa polskich uczniów wraz z uczniami grupy niemieckiej uczestniczyła w zajęciach w szkole Otto-Hahn-Gymnasium. Młodzież również zwiedziła zamek w Hambach. W trakcie podsumowania wymiany zaprezentowano prace warsztatowe. Żal było się rozstawać. Wspomnienia pozostaną na całe życie. Wszyscy czekają na kolejne spotkanie, które w maju 2014 roku ma odbyć się w Polsce.

Opiekunowie: Małgorzata Włoszczyńska, Jerzy Koteluk

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2013-03-20 13:09:15)

Data aktualizacji: 18 wrzesień 2024, Licznik odwiedzin: 17422547