Podsumowanie autorskiego projektu edukacyjno profilaktycznego „ Akademia Zdrowia –Stop Narkomanii.

25 czerwiec 2012
Lato w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 rozpoczęło się międzyszkolnym turniejem podsumowującym autorski projekt edukacyjny pt.: "Akademia Zdrowia Stop Narkomanii", sfinansowanym przez Gminę Strzelce Opolskie. Realizatorami projektu byli pedagodzy szkolni z PSP nr 1 i PSP nr 4 Dariusz Wąsik i Monika Masłowska Ormańczyk.

Inicjatywa miała na celu uświadomienie uczniom zasad racjonalnego odżywiania, stworzenie pozytywnych, zdrowych nawyków żywieniowych, wspierających uczniów i rodziców w podejmowaniu racjonalnych decyzji odnoszących się do zdrowego stylu życia. Projekt rozbudzał zainteresowanie różnymi formami spędzania czasu wolnego jako alternatywy dla uzależnień oraz wdrażał uczniów do umiejętnego niesienia pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach.

W ramach przedsięwzięcia w szkołach odbyły się:

• cykle zajęć psychoedukacyjnych dla uczniów,
  • dni specjalne podczas których uczniowie mogli spróbować różnego rodzaju chlebów, zdrowych produktów mlecznych , czy zdrowej przekąski w formie suszonych owoców i orzechów.

Dla rodziców odbyły się spotkania pt.: "Dobre jedzenie równa dobre uczenie" z panią Joanną Gruszką, dietetykiem klinicznym.

W spotkaniu podsumowującym projekt w roli jury uczestniczyli: Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Uzależnień pani Joanna Hołobut, członek Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Kierownik OPS pani Maria Klimowicz, przedstawiciel Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowalnia pani Ewa Kotyrba oraz dyrektorzy szkół realizujący przedsięwzięcie pani Dorota Duczmal i pani Sabina Knopik.

Turniej został podzielony na dwie części. W pierwszym etapie zmagały się ze sobą drużyny uczniów klas I-III, a w drugim etapie drużyny klas IV-VI. Wspólna zabawa rozpoczęła się od zadań plastycznych, których myślą przewodnią   był temat : "Zdrowy sposób spędzenia czasu wolnego". Uczniowie klas I-III rysowali historyjkę obrazkową , a drużyny z klas IV-VI wykonywały techniką collage plakat na w/w temat. Po zmaganiach artystycznych przyszedł czas na quiz, w którym uczniowie musieli wykazać się

znajomością wiedzy dotyczącej zdrowego odżywiania się. Podczas kolejnej konkurencji przedstawiciele poszczególnych drużyn mieli za zadanie udzielenie pierwszej pomocy nieprzytomnemu człowiekowi. W rolę poszkodowanego wcielił się szkolny fantom. Najwięcej radości sprawiła jednak zagadka smakowa, podczas której uczniowie rozpoznawali smaki owoców przy zasłoniętych oczach.

Nagrodami dla wszystkich drużyn były zestawy gier logicznych, ćwiczących m in. myślenie twórcze i logiczne. Oprócz tego każda z drużyn otrzymała słodkie "co nieco"

Oprac. PSP 4

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2012-06-25 13:54:23)
Informację zmodyfikował(a): Jarosław Pietrucha (2012-06-26 10:03:02)