Obchody Święta Niepodległości w Publicznej Szkole Podstawowej w Rozmierce

19 listopad 2018
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Podczas corocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć godne warunki rozwoju dla polskiego narodu. A rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia szkoła zorganizowała obchody w bardzo podniosły sposób. 9 listopada o godzinie 8.00 obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta  msza święta w kościele parafialnym. Następnie korowód dzieci i nauczycieli trzymających biało-czerwone flagi przemaszerował przez wieś do szkoły. Tam wszystkie dzieci udekorowane zostały patriotycznymi kotylionami i udały się na zajęcia o Niepodległej. A na sali zaczynali się zbierać zaproszeni goście: dyrektorka GZOJ-u, przedstawiciel kuratorium, lokalni radni, sołtys oraz wielu rodziców.
Patriotyczny charakter uroczystości podkreślał wystrój szkoły. Uroczystą akademię rozpoczął „Mazurek Dąbrowskiego” odśpiewany o 11.11 .Uczniowie w ciekawych inscenizacjach przedstawiali losy narodu od początku państwa polskiego, przez zmagania się z Krzyżakami, kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny św., powrót na mapę Europy i dalsze walki w czasie II wojny, czasy komunizmu, Solidarności, stanu wojennego aż po współczesność. Występom towarzyszyły piękne pieśni oraz brawurowo wykonany taniec- polonez. Aby upamiętnić nazwiska wybitnych Polaków: żołnierzy, działaczy politycznych, pisarzy, poetów, muzyków, malarzy i osób duchownych, których działania służyły krajowi, zostało wypuszczonych 100 białych i czerwonych balonów, potwierdzając słowa mistrza Jana z Czarnolasu - ”A jeśli komu droga otwarta do nieba - tym, co służą ojczyźnie”

Występ przygotowany przez I. Pachołek, B. Piosek, M. Słotwińską oraz A. Kaczmar publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Na zakończenie goście udali się na miłe rozmowy przy kawie i  na słodki poczęstunek.

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2018-11-19 11:23:34)
Informację zmodyfikował(a): Jarosław Pietrucha (2018-11-19 11:34:01)

Data aktualizacji: 18 wrzesień 2024, Licznik odwiedzin: 17421820