"Mały Przegląd - reaktywacja"

8 październik 2012
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Zespole Placówek Oświatowych w Kadłubie zajęła III miejsce w ogólnopolskim konkursie "Mały Przegląd - reaktywacja" w kategorii klas IV-VI. Konkurs był ogłoszony przez Operę i Filharmonię Podlaską pod patronatem Gazety Wyborczej w ramach Roku Janusza Korczaka. Celem konkursu była próba reaktywacji „Małego Przeglądu” (przygotowanie jednego okolicznościowego numeru) i wyłonienie najlepszej gazetki o tematyce dziecięcej i młodzieżowej, redagowanej przez dzieci i młodzież.

Konkurs miał na celu zapoznanie dzieci z Konwencją o Prawach Dziecka - z prawami i wynikającymi z nich obowiązkami, - przypomnienie dzieciom sylwetki Janusza Korczaka i jego działalności na rzecz dzieci (m.in. przypomnienie praw „Korczakowskich”). Adresatami akcji edukacyjnej były placówki oświatowe i wychowawcze z kraju, których patronem jest Korczak. Gazetki przygotowały dzieci z całej Polski, m.in. z Krakowa, Szczecina czy Katowic.

Nasi uczniowie przygotowali numer specjalny, który był wzorowany na "Małym Przeglądzie" wymyślonym przez Janusza Korczaka. Opiekunem gazetki szkolnej jest pani Alina Koj – nauczyciel języka polskiego w Zespole Placówek Oświatowych w Kadłubie.

Rozdanie nagród nastąpiło 29 września w siedzibie Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku podczas XV Konferencji Korczakowskiej współorganizowanej przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka i Operę I Filharmonię Podlaską - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Nagrodą dla uczniów był udział w konferencji
z Rzecznikiem Praw Dziecka oraz bilety na premierę musicalu „Korczak”.

Niestety nasi uczniowie nie mogli wziąć udziału w tej uroczystości. Cały zespół redakcyjny w składzie: Monika Sowa, Michaela Szłapa, Zofia Kałwa i Julia Kapica uczestniczył jednak w XVI Konferencji organizowanej przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka na temat "Prawo dziecka do bezpieczeństwa", która odbyła się w dniu 2.10.2012r. w Opolu.

Oprac. ZPO Kadłub

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2012-10-08 12:39:40)

Data aktualizacji: 18 wrzesień 2024, Licznik odwiedzin: 17421790