Kroszonki z Kalinowic

1 kwiecień 2015
Działalność Szkolnego Koła Regionalnego działającego w Zespole Placówek Oświatowych w Kalinowicach została wzbogacona o warsztaty kroszonkarskie. 30 marca odbyły się one po raz pierwszy, a ich celem było podtrzymywanie tradycji zdobienia jajek wielkanocnych.
W spotkaniu uczestniczyło 50 uczniów z klas I – VI, którzy pracowali pod czujnym okiem znanej i cenionej twórczyni ludowej - Pani Barbary Herok z Malni.

W pierwszej części zajęć rękodzielniczka opowiedziała o różnych technikach zdobienia jaj na Śląsku Opolskim, prezentując piękne przykłady. Później skupiła się na technice rytowniczej, która polega na wydrapywaniu wzorów na zabarwionym jajku. Artystka udzieliła ważnych wskazówek dotyczących tej techniki, demonstrując piękne, wykonane własnoręcznie kroszonki. Opowiedziała o starych i sprawdzonych sposobach farbowania jaj. Pokazała w jaki sposób należy trzymać nożyk i wydrapywać wzory. Następnie uczniowie przystąpili do samodzielnej pracy. Byli bardzo przejęci i zaangażowani. Dzieci poczuły prawdziwą radość tworzenia, mimo tego, że posługiwały się trudną techniką, wymagającą niezwykłej cierpliwości, uwagi oraz precyzji.

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2015-04-01 07:29:15)

Data aktualizacji: 18 wrzesień 2024, Licznik odwiedzin: 17425625