Gala Teatrów Dziesięciominutowych

23 marzec 2012
Rok szkolny 2011/2012 został ogłoszony Rokiem z Pasją. Hasło to było okazją do zaprezentowania talentów drzemiących w uczniach gimnazjum w Szymiszowie. 21 marca, czyli w Pierwszy Dzień Wiosny gimnazjaliści ujawnili swoje talenty aktorskie na Gali Teatrów Dziesięciominutowych. Każda klasa przedstawiła sztukę, bawiąc do łez zgromadzonych na dużej sali gimnastycznej uczniów i nauczycieli.
Był to przegląd dorobku polskich twórców, posługujących się piękną polszczyzną, której wartość i głębię przesłania doceniliśmy wszyscy.Uczniowie dowiedzieli się, że paląc papierosy mogą zamienić się w ropuchy (S. Mrożek” Królewna Śnieżka” - IIb), a także, że warto mieć swoje zdanie na przekór stereotypom (W. Gombrowicz „Ferdydurke” - IIIb). Przysłowie „zgoda buduje, niezgoda rujnuje” znamy wszyscy, ale przypomnieliśmy je sobie, oglądając fragmenty komedii A. Fredry „Zemsta” (IIc). Na nowo odkryliśmy klasyków literatury dziecięcej. Okazało się, że mądrość zawarta w ich utworach jest ponadczasowa.
Nie warto składać deklaracji bez pokrycia („Szelmostwa Lisa Witalisa”- Ib), nie warto też udawać lepszego niż się jest w rzeczywistości, bo życie odsłoni nieszczerość („Chłop i Baba” - Ic). Utwór J. Brzechwy „Na straganie” (IIIc) uświadamia, że szkoda czasu na kłótnie, należy okazywać sobie szacunek, a „Kaczka- Dziwaczka” (IIIa) uczy poszanowania i tolerancji wobec innych, czyli dotyka spraw niezwykle poważnych i trudnych w dorosłym życiu.
Ważna w nim jest także wola współpracy („Rzepka” - IIa), a także uczciwość, która ostatecznie popłaca („Pchła Szachrajka” - Ia). Zespoły klasowe przygotowały się znakomicie. Młodzi aktorzy z przejęciem i wyczuciem odegrali swoje role. Ci, co na scenie nie czują się swobodnie, również wnieśli swój wkład w oprawę przedstawień, sami przygotowali stroje, rekwizyty, dekoracje. Wszyscy byliśmy zadowoleni z tak zorganizowanego dnia wagarowicza. Bawiliśmy się doskonale, a to właśnie chodziło!

Oprac. PG Szymiszów

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2012-03-23 10:55:05)
Informację zmodyfikował(a): Jarosław Pietrucha (2012-03-23 10:55:54)

Data aktualizacji: 18 wrzesień 2024, Licznik odwiedzin: 17420022