Friends of Earth podejmują walkę z elektrośmieciami!

22 grudzień 2011
Gimnazjum w Szymiszowie po raz trzeci bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Drugie życie elektrośmieci”, który dotyczy prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) oraz zużytymi bateriami. Organizatorami tegorocznej edycji są: Europejska Platforma Recyclingu, Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz ERP Batteries Poland Sp. z o.o.

Głównym celem edukacyjnego Konkursu „Drugie życie elektrośmieci” jest podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym i zużytymi bateriami oraz zbiórka tego sprzętu. Uczniowie biorący udział w Konkursie będą osiągać ten cel w trakcie ogólnopolskiej rywalizacji Szkolnych Zespołów poprzez:

• zdobywanie wiedzy nt. zasad postępowania ze ZSEE i zużytymi bateriami,
  • aktywizację i mobilizowanie do podejmowania właściwych i odpowiedzialnych działań z ZSEE i bateriami przez szkolną i lokalną społeczności,
  • nawiązywanie efektywnej współpracy z organizacjami i instytucjami odpowiedzialnymi w ich miejscowości za zbiórkę tych surowców oraz promocję zbiórki.

Drużynę PG Szymiszów stanowi czterech uczniów klasy 3a (Ania, Monika, Daniel i Adrian), dwóch uczniów klasy 2b (Daniel i Piotrek) oraz czterech uczniów klasy 1a (Agnieszka, Martyna, Wojtek i Romek). Opiekunem drużyny jest nauczyciel techniki i informatyki: Piotr Kiełbasa. Zespół ten przyjął nazwę „Friends of Earth”, która oznacza „Przyjaciół Ziemi”, dla których sprawa ekologii nie jest obojętna. Nazwa jest w języku angielskim ponieważ brzmi bardziej globalnie.

Do tej pory drużyna działały głównie na terenie szkoły. Odbył się zatem apel, na którym została zaprezentowana drużyna i jej działania. Na ścianach szkoły pojawiła się gazetka o elektrośmieciach oraz plakaty i informacje o konkursach organizowanych przez Friends of Earth. Już niebawem do rąk uczniów trafił specjalny numer gazetki szkolnej, prawie w całości poświęcony ZSEE. Planowana jest też promocja zbiórki baterii poprzez EKOdyskotekę oraz konkursy związane ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Kolejnym etapem konkursu będzie promocja i organizacja zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na terenie Szymiszowa i okolicznych miejscowości oraz kontynuowanie zbiórki zużytych baterii. Liczymy zatem na udział i pomoc wszystkich zainteresowanych - choćby poprzez kliknięcie „Lubię to” dla naszego profilu na Facebook'u, gdzie można również na bieżąco śledzić nasze działania.

Friends of Earth PG Szymiszów

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2011-12-22 11:31:25)

Data aktualizacji: 18 wrzesień 2024, Licznik odwiedzin: 17419773