"Drugie życie Elektrośmieci"

11 kwiecień 2011
Gimnazjum w Szymiszowie po raz drugi bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym "Drugie życie Elektrośmieci", który dotyczy prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) oraz zużytymi bateriami. Organizatorami tegorocznej edycji są: Europejska Platforma Recyclingu, Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz ERP Batteries Poland Sp. z o.o.

Głównym celem edukacyjnego Konkursu „Drugie życie elektrośmieci” jest podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym i zużytymi bateriami oraz zbiórka tego sprzętu. Uczniowie biorący udział w Konkursie będą osiągać ten cel w trakcie ogólnopolskiej rywalizacji Szkolnych Zespołów poprzez:

• zdobywanie wiedzy nt. zasad postępowania ze ZSEE i zużytymi bateriami,
  • aktywizację i mobilizowanie do podejmowania właściwych i odpowiedzialnych działań z ZSEE i bateriami przez szkolną i lokalną społeczności,
  • nawiązywanie efektywnej współpracy z organizacjami i instytucjami odpowiedzialnymi w ich miejscowości za zbiórkę tych surowców oraz promocję zbiórki.

Drużynę PG Szymiszów stanowi sześcioro uczniów klasy 3a (Piotrek, Patryk, Denis, Dawid, Emilia i Ania), uczennica klasy 2a (Agnieszka) oraz dwoje uczniów klasy 1a (Martyna i Łukasz) i uczeń klasy 1b (Daniel). Opiekunem drużyny jest nauczyciel techniki i informatyki: Piotr Kiełbasa. Zespół ten przyjął nazwę "Śmiecioraczki", która jest połączeniem słów: "śmieci" - głównego problemu ekologii; oraz "-raczki" - końcówki wyrazu określającego dzieci bliźniacze. Śmiecioraczki to zatem dziesięcioraczki matki Ziemi, których zadaniem jest dbanie o czystość Świata.

Do tej pory Śmiecioraczki działały głównie na terenie szkoły. Odbyła się zatem ekodyskoteka połączona ze zbiórką baterii, apel, na którym została zaprezentowana drużyna i jej działania. Na ścianach szkoły pojawiła się gazetka o elektrośmieciach oraz plakaty i informacje o konkursach organizowanych przez Śmiecioraczki. Do rąk uczniów trafił też specjalny numer gazetki szkolnej, prawie w całości poświęcony ZSEE.

Kolejnym etapem konkursu będzie promocja i organizacja zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz kontynuowanie zbiórki zużytych baterii. Liczymy zatem na Wasz udział i pomoc - choćby poprzez kliknięcie "Lubię to" dla naszego profilu na Facebook'u.

Oprac. PG Szymiszów

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2011-04-11 08:21:04)
Informację zmodyfikował(a): Jarosław Pietrucha (2011-04-11 08:27:45)

Data aktualizacji: 18 wrzesień 2024, Licznik odwiedzin: 17417504