Oficjalny portal: Gminny Zarząd Oświaty w Strzelcach Opolskich

Wyszukiwarka


Menu główne


Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
Drukuj
powrót

Aktualności w oświacie

Na karkonoskim szlaku - VI Rajd Ratuszowy

5 czerwiec 2006
W dniach 3 i 4 czerwca 2006 roku, na malowniczych szlakach Karkonoskiego Parku Narodowego odbył się VI Rajd Ratuszowy organizowany w ramach gminnego programu Edukacja Ekologiczna Plus 2006.
Pierwszego dnia rajdu wędrowano na Szrenicę (1361 m n.p.m.), szczyt w zachodniej części Głównego Grzbietu Karkonoszy, doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze. Na szczycie znajduje się schronisko „Na Szrenicy”, a poniżej szczytu Obserwatorium Meteorologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego.

Karkonosze, w odniesieniu do innych gór, stanowią obszar pod wieloma względami unikatowy. Łączą one w sobie typowy krajobraz gór średnich z elementami rzeźby wysokogórskiej będącej dziedzictwem lokalnego zlodowacenia w plejstocenie. Są jedynym obszarem o tego typu rzeźbie na obszarze Polski i jednym z kilku na terenie pasa Średniogórza Europejskiego. Najbardziej charakterystyczne dla krajobrazu Karkonoszy są rozległe płaskie obszary położone na grzbiecie. Są to relikty zrównań wierzchowinowych, najlepiej zachowane we wschodniej części Karkonoszy. Na grzbietach i wzniesieniach Pogórza i Karkonoszy znajdują się liczne, malowniczo położone skałki o fantastycznych kształtach będące wielką atrakcją turystyczną wyróżniającą cały obszar Karkonoszy spośród innych gór Polski i Europy. W polskiej części Karkonoszy jest ich około 100.

Drugiego dnia rajdu punktem docelowym był Chojnik - zalesione wzgórze porośnięte bukami, sosnami i świerkami w okolicy Jeleniej Góry - Sobieszowa. Góra Chojnik (657 m n. p. m.) jest objęta rezerwatem przyrody i stanowi enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego. Występuje tu interesująca fauna pajęczaków i ptaków (dzięcioł zielonosiwy, muchołówka mała, gołąb siniak). Wśród roślin występują tu: miesiącznica trwała, rojnik pospolity, goryczka polna. Na szczycie góry zwiedzano ruiny zamku Chojnik. XIV - wieczny zamek książęcy w XV w. przeszedł w ręce rodu Schaffgotschów. Nigdy nie był zdobyty, a swoją świetność zakończył po uderzeniu pioruna i pożarze w roku 1675. W części zabudowań zamkowych jest schronisko „Na Zamku Chojnik”, a w nim niewielka ekspozycja ukazująca dzieje zamku. Z wieży zamkowej podziwiano piękną panoramę Kotliny Jeleniogórskiej i otaczających ją pasm górskich.

Podczas rajdu odbył się konkurs wiedzy o ochronie środowiska oraz ekologii obszaru Karkonoszy, konkurs plastyczny i sprawnościowy. W klasyfikacji generalnej, w kategorii PLUS 10 I miejsce zdobyła Zuzanna Gawlik, II miejsce – Roman Kałuski, III miejsce – Karolina Bula. W kategorii PLUS 18 – I miejsce zdobyła Iwona Skrobocz, II miejsce Edyta i Zbigniew Arabikowie, III miejsce – Hubert Gawlik.

Liczba odwiedzin: 5903061

Stopka

Data aktualizacji: 3 grudzień 2024, Licznik odwiedzin: 18344713
design by fast4net

Zamknij